Opublikowany przez: Kasia P. 2014-03-03 15:40:00
Niestety to tylko bajki...
Tworzenie relacji z drugim człowiekiem nie jest proste.
To wysiłek stawiania kolejnych kroków, ale tez cofania się, na niekończącej się drodze poznawania się, wypracowywania kompromisów, nauki szacunku, akceptacji i zrozumienia.
Nie istnieją związki, małżeństwa, w których nie zdarzają się nieporozumienia, konflikty, kryzysy, kłótnie. Nieraz przecież trudno nam zrozumieć samych siebie, określić swoje potrzeby, plany, podjąć decyzje. A tutaj ten proces zachodzi w interakcji między dwojgiem, pomiędzy dwoma światami potrzeb, lęków, bagażu doświadczeń z przeszłości, marzeń i planów.
Związek budujemy przez cały okres jego trwania. Zmieniamy się my, nasz partner i nasza relacja, pod wpływem kolejnych doświadczeń.
Na każdym etapie życia czekają nas wyzwania, zmiany, które rodzą nieuchronne, choć przekraczalne kryzysy, np. wspólne zamieszkanie, pojawienie się pierwszego dziecka, zmiana pracy, choroba.
Na zauważone w związku nieporozumienia partnerzy reagują przeróżnie, w zależności od własnych doświadczeń, wrażliwości, cech osobowości, lęków. Niektóre z tych strategii są korzystne dla związku i przezwyciężania kryzysu, inne tylko go pogłębiają.
Podejmowanie rozmów z partnerem, uważne słuchanie jego zdania, przyznanie się do własnych błędów, szacunek, praca nad osiągnięciem kompromisu w spornych kwestiach, szukanie wsparcia w bliskich oraz zwrócenie się o pomoc do specjalisty to działania, które warto podejmować. Jednocześnie powstrzymując się od bagatelizowania zgłaszanego przez partnera problemu, odwracania się, zamykania w sobie, uciekania w prace, czy uzależnienia.
Każdego dnia pytajmy się samych siebie czy wystarczająco dobrze wsłuchujemy się w partnera, czy szanujemy jego potrzeby, zdanie i własną przestrzeń, czy traktujemy jego priorytety na równi z własnymi, czy dotrzymujemy słowa, wspieramy i troszczymy się o niego na co dzień.
Starajmy się spoglądać z dystansu, wyjść ponad aktualne emocje i codzienność.
Jeśli zauważamy oznaki kryzysu w relacji to najpierw oceńmy swój wkład w aktualna sytuacje, by przyznać się do swoich błędów, otworzyć przed partnerem, powiedzieć o swoich odczuciach i zaproponować wspólne poszukiwanie rozwiązania. Tutaj najważniejsza jest sprawna komunikacja, z która niestety zwykle mamy problemy. Oczekujemy wielu rzeczy od partnera, choć zwykle o nich w ogóle nie mówimy, partner powinien wiedzieć, skoro kocha... Ale czy my wiemy czego ta druga osoba chce, pragnie, za czym tęskni, czy jest to dla nas absolutnie oczywiste, tylko dlatego ze łączy nas miłość..?
Jasne przekazy i uważne słuchanie to fundament każdej relacji, to podstawowe narzędzia to rozwiązania większości konfliktów w związku.
Relacja z ukochana osobą rodzi emocje, tak pozytywne jak i negatywne. Pojawienie się smutku, złości, lęku to naturalne reakcje na nieporozumienia. Warto mieć świadomość, ze przemijają, ze są do przezwyciężenia, ze świadczą o zachodzącym procesie, który wymaga naszej uwagi i zaangażowania. Motywują do zmian.
Jeśli jednak czujemy że brakuje nam już siły, pomysłów, zaangażowania, czujemy się bezradni, to warto poszukać profesjonalnej pomocy psychologa, psychoterapeuty pracującego z parami.
Praca nad relacją wymaga wysiłku, jednak warto ją podejmować. Związek z ukochana osobą jest przecież jedną z najważniejszych wartości w naszym życiu. To właśnie tutaj otrzymujemy i ofiarowujemy to, co najcenniejsze: miłość, szacunek, zaufanie, współodczuwanie, zrozumienie, towarzystwo i wsparcie. Tutaj wspólnie budujemy naszą miłość, każdego dnia.
Artykuł zredagowany przez Lenne Frankowską - psychologa, który oprócz terapii stacjonarnej na co dzień prowadzi również terapie online w ramach serwisu przestrzen-pomocy.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.